Śledź nas na facebooku

  • dotpay

    dotpay

Jak wybrać sprzęt czyszczący? Sprawdź nasze wskazówki

Jak wybrać sprzęt czyszczący? Sprawdź nasze wskazówki

Ostateczny wybór urządzeń do sprzątania powinien być wynikiem nie tylko preferencji przyszłych pracowników, ale i budżetu firmy oraz samej wielkości powierzchni użytkowych. Dziś podpowiadamy, w jaki sposób zorganizować pierwsze zakupy maszyn oraz chemii czyszczących w nowo powstałym przedsiębiorstwie.

Co zadecyduje o wyborze sprzętu czyszczącego?

1. Wysokość budżetu

Przed przystąpieniem do właściwej organizacji firmy sprzątającej, powinieneś podjąć się sporządzenia podstawowego kosztorysu, w którym określisz szacunkowy:

  • koszt inwestycji początkowej (zakup urządzeń sprzątających),

  • koszt eksploatacji sprzętu na przestrzeni 1-5 lat.

Chociaż budowa kompletnego biznesplanu w przypadku firmy sprzątającej nie wydaje się konieczna (to też zależy od skali inwestycji), o tyle określenie swoich podstawowych potrzeb i możliwości jest tutaj kluczowe dla podjęcia właściwych decyzji.

Mając sprecyzowane zasoby finansowe - znacznie łatwiej zagospodarować kapitał oraz prowadzić ewentualne negocjacje z firmą, która ten sprzęt dostarczy. W ten sposób będziesz wiedział także, jak wielu pracowników jesteś w stanie zatrudnić oraz na jakiej klasy urządzenia możesz sobie pozwolić.

Warto wiedzieć: minimalny kapitał, który pozwala na wejście w branżę to na ogół od 9 do ok. 15-20 tysięcy złotych (zależy od rodzajów powierzchni i ich rozmiarów).

W przypadku wyraźnie ograniczonego kapitału wejściowego, możesz posiłkować się pozostałymi formami finansowania, np. w postaci zakupów ratalnych ? dla wielu korzystny okaże się także leasing operacyjny lub finansowy.

2. Oczekiwania i rodzaj powierzchni

Poza kapitałem początkowym, kluczowe znaczenie będzie miało także samo zastosowanie sprzętu czyszczącego.

Podstawowym wyposażeniem mniejszych firm, które chcą zająć się kompleksową obsługą np. powierzchni biurowych będą:

  • automaty szorująco-zbierające klasy podstawowej, np. Numatic TT 4045,

  • jednotarczowe szorowarki (Numatic HFS1015 lub wyższej klasy HFM 1515),

  • odkurzacze do czyszczenia na sucho, mokro oraz odkurzacze piorące.

Koszt zakupu podstawowego kompletu do zastosowania na mniejszych powierzchniach to ok. 15-17 tys. złotych.

3. Wielkość powierzchni do pielęgnacji

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zainwestowanie w firmę sprzątającą do obsługi specjalistycznych powierzchni (np. magazyny) lub tych o odpowiednio dużym metrażu powinni liczyć się już ze znacznie wyższymi kosztami.

Przykład:

Standardowa maszyna czyszcząca na przyłączu kablowym bez własnego napędu do pielęgnacji średnich powierzchni to koszt ok. 10 tys. złotych (np. Numatic TT 4045).

Z kolei obsługa większych powierzchni, np. galerii lub sieci handlowych może wymagać zastosowania już automatów samojezdnych, m.in. Numatic TTV 678 400 Eco, których zakup sięga niespełna 50 tys. złotych za 1 egzemplarz.